GT Söder inledde säsongen med fyra raka vinster, men har därefter förlorat två matcher. I senaste omgången blev det en jobbig uddamålsförlust mot Lidingö SK hemma i Sköndalshallen (läs om matchen HÄR). Laget ligger nu på fjärde plats i tabellen med lika många poäng som lag två och tre.
Tabelltvåan SK Kvarnberga har, precis som GT Söder, inlett säsongen med fyra vinster och två förluster. Laget kommer närmast från en storseger (44-11!) mot Solna HF förra helgen.
🎤 Intervju med GT Söders huvudtränare Roger Nilsen
Hur har veckans träningar gått?
- Träningarna har gått bra och laget har hittat förbättringar att jobba med så vi kan ta ett steg framåt.
Nu väntar match mot Kvarnberga på lördag. En på pappret svår motståndare. Vad vet du om laget?
- Kvarnberga har hatt en fin start och kommer med ett gott självförtroende på lördag. Det är ett lag som får hjälp från allsvenska spelare (från Huddinge HK, reds. anm.) ibland och då blir deras spets bra, men vi har koll. 😊
Vad krävs av er för att vinna? Något särskilt som måste stämma?
- Det krävs att vi är på tårna från start och tålmodigt bearbetar spelet, så kommer det bli en bra match.
---