Vi önskar alla våra spelare, ledare, föräldrar, supportrar och sponsorer en fortsatt fin sommar!
Säsongen 22/23, som startar i september, vänder sig vår populära bollskola till barn som är födda 2015-2016. Anmäl ditt barn redan idag för att vara säker på att få plats!
GT Söders årsmöte hålls söndag 28/8 kl 16.00 i lokalen Rättaren på Farsta Gård. Alla medlemmar hälsas varmt välkomna!
Den kommande säsongen väntar spel i div. 1 för vårt damlag. Av de tolv lagen i div. 1 Norra kommer sju från Stockholmsområdet och det blir alltså många derbyn att se fram emot i höst och vinter.
Vi är mycket glada över att kunna meddela att Kjell Ahlgren kommer att vara ansvarig för det fysiska upplägget för damseniorerna i såväl GT Söder som Spårvägen HF. Kjell startar sitt uppdrag i augusti och vi hälsar honom varmt välkommen!
Vår populära handbollslördag är tillbaka för tredje sommaren i rad. Vi startar på lördag, 2/7, och välkomnar alla barn och ungdomar som vill spela handboll.
Äntligen var det dags igen! Eken Cup skulle spelas efter två års uppehåll. P13-14 ställde upp i var sin åldersklass där alla 08:or hjälptes åt att fylla på vårt 07-lag.
Till säsongen 22/23 har vi ingått ett nytt avtal med materialleverantören ENENDA. Nytt för den kommande säsongen är att vi byter klädmärke till Select eftersom vi tror att det ger oss en bättre leveranssäkerhet och att det gynnar oss att välja ett "indoormärke" vars produktion och lanseringar följer vår års- och säsongscykel.
I söndags, 12/6, var det dags för den årlig sommaravslutningen för P13/14. Vi inledde med att delta i den första upplagan av Haninge Beachcup i vackert väder och avslutade med pizza.