Steg 1 i USM för P18 spelas på 15 platser i landet. Totalt gör 61 lag upp om 30 direktplatser till steg 3 (ettan och tvåan i varje grupp får en biljett redan i helgen!) som spelas 6-7 februari. Övriga lag får ta en omväg via steg 2 den 14-15 november.
Grupp 1:02
- Örebro SK HK U - arrangör
- GT Söder HK
- Borlänge HK
- IK Baltichov
- Uppsala HK
🎤 Kommentar från tränartrion Elin Hall, Martin Ahlqvist och Marcus Lunde
- Riktigt kul med USM igen, för många av killarna i laget (födda 2008) är det sista gången de får spela USM, så vi vill verkligen göra det så bra som möjligt den här gången.
- Precis som förra året kommer vi att åka till Örebro i steg 1, nu för att möta tre lag vi har mött förut: Uppsala, Borlänge, Örebro. Medan Baltichov från väst är en ny bekantskap för oss.
- Vi räknar med tuffa matcher där vi har möjligheter mot alla lag, men det kommer att kräva att vi är vårt bästa jag. USM innebär också fyra matcher på ett dygn så det kommer också vara viktigt att äta bra, sova gott och återhämta oss mellan matcherna.
- Om vår försäsong: vi är delvis ett nytt lag, så det har varit viktigt att lära känna varandra och att spela ihop oss i både försvar och anfall Vi har tränat på sedan början av augusti och spelat ett gäng Pre Season-matcher i Stockholm.
- Genrep förra helgen i Göteborg Cup, där vi fick mäta krafterna mot riktigt bra motstånd och även hänga ihop en helg i Göteborg med laget
Skribent: Helena Olsson
---
Länkar