I april deltog Frank Löfstedt i Riksläger 1. Hans prestation var så pass bra att förbundskapten Mathias Ekstrand nu har belönat honom med en plats i Riksläger 2 som arrangeras i Nyköping den 13-16 juni.
Svenska Handbollförbundets (SHf) riksläger är ett led i SHF:s spelarutbildning med sikte mot ungdomslandslagen. Till Riksläger 1 kallas de spelare som fyller 16 år under kalenderåret. Totalt arrangeras fyra läger per åldersklass.
Viktor Olsson Hall är huvudtränare för vårt P16-lag. Han säger så här om uttagningen:
- Frank är en väldigt duktig handbollsspelare med stort eget driv och engagemang, vilket vi i P16 sett under alla år han kastat boll i den blå tröjan.
- Det är känns fantastiskt att Frank blivit uttagen till Riksläger 2, det är ett kvitto på hans hårda arbete och talang. För mig känns det som en självklarhet att Frank ska vara en del av SHF:s handbollsverksamhet.
Viktor avlsutar:
- Vi säger stort grattis Frank och bra jobbat!
För Elin Hall som är ungdomsansvarig i föreningen, är Franks uttagning ett bevis på att GT Söder jobbar i rätt riktning:
- Vi är väldigt stolta över att vi återigen har en av våra spelare med i Riksläger 2 i handboll. Det är ett fint kvitto på spelarens hårda arbete och engagemang, men också på den utvecklingsmiljö vi tillsammans skapar i föreningen.
- Under de senaste åren har vi haft flera spelare representerade på olika riksläger, vilket visar att vår ungdomsverksamhet fortsätter att utveckla spelare på hög nivå.
- Stort grattis och lycka till på lägret, Frank!
Vi har tidigare berättat att Frank har blivit antagen till Riksidrottsgymnasiet (RIG) i Göteborg. Riksläger 2 och sommarens cuper blir en perfekt avslutning på säsongen 25/26 innan det spännande äventyret på RIG börjar i augusti.
Med glädje noterar vi också att Elton Hultlid har blivit uttagen till Riksläger 4 för pojkar födda 2009. Elton inledde handbollsspelandet som liten grabb i vår bollskola och var en del av #universumsbästagäng fram till för ett år sedan då han valde att fortsätta sin handbollsutveckling i Hammarby IF HF. Nu har Elton fått en plats i Riksläger 4 och moderklubben GT Söder lyfter stolt på hatten och säger grattis!
---
Som vanligt gör Svenska Handbollförbundet ett medskick till dem som inte får chansen den här gången:
- Om du drömmer om att någon gång få spela i landslaget men inte har blivit uttagen till riksläger den här gången - ge inte upp! Kämpa på med din träning! Alla spelare utvecklas olika och i olika takt och många spelare som aldrig kallats till riksläger kommer in i vår landslagsverksamhet vid senare tillfällen.
---
Länk
- Läs mer om Svenska Handbollförbundets Riksläger HÄR.