Viktor Ekstrand uttagen till regionsdag!
I förra veckan kom det glädjande beskedet från Svenska Handbollförbundet att vår P16-spelare Viktor Ekstrand har blivit uttagen till en regionsdag i Tyresö. Stort grattis, Viktor! 💙
Svenska Handbollförbundets regionsdagar är en del av förbundets arbete med att identifiera och utveckla unga handbollstalanger. Samlingarna ger lovande spelare möjlighet att träna tillsammans med spelare från andra föreningar och på så sätt få nya erfarenheter utanför den ordinarie lagverksamheten.
Till regionsdagarna kallas spelare som inte tidigare deltagit i riksläger, men som har uppmärksammats av exempelvis NIU eller det lokala förbundet. Nu får de möjlighet att träna under ledning av förbundskapten Mathias Ekstrand och övriga instruktörer från Svenska Handbollförbundet.
Ledarstaben i P16 gläds självklart med Viktor:
- Vi tränare är så klart väldigt glada och stolta över Viktors uttagning! Viktor är en spelare som tack vare sin träningsvilja och sitt engagemang har tagit stora steg framåt i sin utveckling. Han ger alltid sitt yttersta (och oftast lite extra!) på planen och med den inställningen drar han med sig hela laget.
- Vi tror att regionsdagen kommer att bli en superrolig möjlighet för Viktor att testa sina kunskaper på en ny nivå och samtidigt samla på sig en massa värdefulla erfarenheter.
Tränarna avslutar:
- Stort grattis Viktor och kör hårt! 💙
Elin Hall är ungdomsansvarig i föreningen. Hon gläds åt Viktors uttagning och ser den också som ett positivt kvitto på föreningens utveckling.
- Stort grattis till Viktor! Det är fantastiskt roligt att han får den här möjligheten att utvecklas vidare och samla nya erfarenheter. Det är han verkligen värd!
- Vi är stolta över att våra spelare uppmärksammas och får möjlighet att utvecklas i nya sammanhang. GT Söder har haft en fin utveckling under de senaste åren, och vi ser många spelare som tar stora kliv framåt.
- Samtidigt hoppas vi att Svenska Handbollförbundets regionala träningsdagar framöver kan nå ännu fler spelare och föreningar. Det finns mycket utvecklingspotential i vår verksamhet, och vi önskar att fler av våra spelare ska få chansen att ta del av dessa inspirerande och utvecklande miljöer.
Vi passar också på att gratulera Frank Löfstedt, som tidigare i höstas började på RIG i Göteborg och numera representerar Önnereds HK. Frank har blivit uttagen till Svenska Handbollförbundets träningsdag i Alingsås. Moderklubben GT Söder säger stort grattis! 💙
---
Länk
- Läs mer om Svenska Handbollförbundets regions- och träningsdagar HÄR.








